Uncategorized

Rekruter jak handlowiec, czyli jak zmieniła się rola rekrutera

Jak wyobrażasz sobie pracę rekrutera? Kiedy bezrobotny był co piąty Polak (a było tak w latach 2003-2004), rekrutacja kojarzyła się tylko z człowiekiem od selekcji kandydatów, których zresztą miał na pęczki. Dziś jednak jego praca jest dużo bardziej wymagająca, niż tylko przeglądanie CV. To sprawia, że rekruter staje się człowiekiem od zadań specjalnych, który w pracy musi spełniać kilka ważnych ról. Najbardziej jednak jego praca zbliża się do pracy handlowca. Dlaczego?

success

TARGETY. Znienawidzona część pracy handlowców wkradła się ukradkiem do codziennej pracy rekruterów. Teraz, tak jak handlowcy, rozliczani są nie tylko ze swoich aktywności, ale też – przez success fee – za efekty pracy, czyli znalezienie i zatrudnienie kandydata.

Innym wyznacznikiem ich efektywności są też takie aktywności, jak: rozmowy telefoniczne, spotkania, konwersacje na LinkedInie czy ilość rekordów dodanych do wspólnej bazy kandydatfriendów.

Dużo przyjemniejszym elementem pracy handlowca, które są również chlebem powszednim rekrutera, są RELACJE. To ich budowanie procentuje z czasem.

Rekruter musi nie tylko nawiązać kontakt z potencjalnymi kandydatami, ale też zaskarbić sobie ich zaufanie, być doradcą i „dobrym duchem” tego trudnego procesu, jakim jest dla wielu zmiana pracy. Musi pozostawić dobre wrażenie – nawet jeśli w danym momencie nie udało się przekonać kandydata do tej zmiany. Osobą, do której zechce wrócić, kiedy będzie już na tę zmianę gotowy.

workWspółczesny rekruter to jednak nie tylko handlowiec, ale też marketingowiec. Bo jego zadaniem jest REKLAMA miejsca, w którym pracuje jako idealnego miejsca pracy.

Skąd pochodzą specjaliści od employer brandingu? To zwykle rekuterzy, HR managerowie, specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi. Często pełnią funkcję specjalisty EB równocześnie z dotychczasowymi obowiązkami. Dlaczego? Bo to oni wiedzą najlepiej, jakie są mocne strony danego miejsca pracy i potrafią je przekonująco zaprezentować.

Jeśli Twoją rolą jest mierzenie efektywności pracy rekruterów, mamy w Traffit kilka narzędzi, które mogą Ci w tym pomóc!

Nasze raporty pozwolą Ci sprawdzić:

  • liczbę kandydatów pozyskanych i dodanych do bazy przez rekrutera,
  • liczbę otwartych rekrutacji,
  • liczbę kontaktów z klientami, dla których rekrutujesz,
  • liczbę zmian/aktualizacji profili kandydatów,

… i wiele innych.

Z Traffitem zobaczysz dokładne działania konkretnego rekrutera dzień po dniu:

screen

Również w raporcie dla konkretnej rekrutacji możesz sprawdzić zaangażowanie poszczególnych użytkowników, czyli rekruterów. Tam zobaczysz ich szczegółowe działania oraz informację, jakich kandydatów dotyczą:

Raport rekrutacji w Traffit

Jeśli prowadzisz lub pracujesz w agencji rekrutacyjnej, moduł klienta pozwoli Ci monitorować aktywności sprzedażowe. Są to maile, telefony, kontakty na LinkedInie i wszelkie inne kontakty mające za zadanie podtrzymywać dobre RELACJE, realizować TARGETY oraz podtrzymywać dobra opinię i REKLAMOWAĆ Twoją firmę 🙂

________________________________________________________________________________________

Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

Komentarze

komentarzy

You Might Also Like