Rekrutacja

Social media: Twoja trampolina do kariery czy kula u nogi?

Social media z założenia miały jedynie ułatwiać zawieranie i utrzymywanie znajomości, a stały się poważnym narzędziem marketingowym, sprzedażowym, a nawet rekrutacyjnym. Pomagają nam dbać o personal branding, również jako potencjalnego pracownika. Jak każde narzędzie, mogą być wykorzystywane zgodnie z założeniem i pomagać budować swoją markę, ale nieprawidłowo używane – stają się prawdziwą kulą u nogi!

 

Social media – robisz to źle!

Informacja o kandydacie to nie tylko to, co umieści w CV i liście motywacyjnym. Coraz więcej rekruterów chce mieć pełną informację o aplikantach – jedna „czarna owca” w zespole potrafi zepsuć morale zespołu, jego motywację i dobrą atmosferę. Dla rekrutera ważne jest to, żeby przyszły pracownik dobrze reprezentował swoją firmę – nie tylko podczas wykonywania obowiązków służbowych. Wspominaliśmy zresztą o tym już jakiś czas temu w tym wpisie. To, jak reprezentuje siebie w social media jest cenną wskazówką, czego można się po nim spodziewać. Sami pokusiliśmy się o znalezienie profili osób, które mogą tu być dobrym przykładem. Nie było trudno 🙂 Niestety, najwyraźniej nie mają świadomości jak może o wpłynąć na ich przyszłość:

szlachta1

W tej sytuacji oczywiście pojawiają się wątpliwości natury etycznej – wiele mówi się przecież o rozdziale pracy od życia osobistego. Jednak kultura osobista kandydata na co dzień jest zwykle skorelowana z jego kulturą w pracy – zarówno wobec współpracowników, jak i klientów. Dlatego też nie dziwimy się pracodawcom, którzy mając takie informacje podane „na tacy” chętnie z nich korzystają.

 

Personal branding

Chcesz być postrzegany jako specjalista w swojej dziedzinie? Social media to doskonałe miejsce, żeby zabłysnąć!

1. LinkedIn i GoldenLine

To doskonałe miejsce, by pochwalić się osiągnięciami oraz projektami, nad którymi aktualnie pracujesz. Warto zadbać o to, by wizerunek w mediach społecznościowych pokazywał Ciebie jako profesjonalistę i odzwierciedlał Twoje najmocniejsze strony. Link do profilu warto umieszczać w wysyłanych aplikacjach, bo jest świetnym uzupełnieniem informacji znajdujących się w CV.

2. Grupy branżowe

Na Facebooku nie brakuje wszelkiego rodzaju grup zainteresowań, w tym tych biznesowych. Znajdź te, które są zgodne z Twoimi zainteresowaniami i dołącz do nich. Dziel się wiedzą, bo w ten sposób możesz budować opinię o osobie jako o specjaliście w danej dziedzinie. Bądź konsekwentny i staraj się utrzymywać wizerunek profesjonalisty, nawet jeśli to grupa powiązana wyłącznie z Twoim hobby, a nie wykonywanym zawodem. Bierz udział w dyskusjach pamiętając jednak, by Twoje wypowiedzi były merytoryczne, a nie służyły tylko zaistnieniu w rozmowie lub zareklamowaniu produktu lub usługi, którą reprezentujesz (nikt nie lubi spamerów).

3. Własna strona www lub blog

Jeśli masz jedno lub drugie, dziel się nimi na swoich profilach w mediach społecznościowych. Zważywszy na niewielkie koszty posiadania własnej strony www, coraz więcej osób decyduje się prezentować własny profil zawodowy właśnie w tej formie. Jeśli połączysz z nią np. blog tematyczny, to będziesz mógł nie tylko dzielić się wiedzą, ale też pokazać, że to co robisz to także Twoja pasja, a nie tylko obowiązek. Idealnym przykładem jest interaktywne CV pewnego grafika-freelancera, inspirowane grą Super Mario.

Ciekawą infografikę, prezentującą historię social media, znaleźliśmy na blogu Lenovo:

lenovoblogsocial_media

________________________________________________________________________________________

Masz jakieś pytania odnośnie Traffita? Zadaj je nam na czacie widocznym w prawym dolnym rogu ekranu – chętnie odpowiemy!

Chcesz przetestować Traffit? Zgłoś się do nas i otrzymaj dostęp do bezpłatnego 14-dniowego demo:

Komentarze

komentarzy

You Might Also Like